פרשת ויחי: לחיות חיים שלמים

"וַיְחִי יַעֲקֹב בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם, שְׁבַע עֶשְׂרֵה שָׁנָה; וַיְהִי יְמֵי-יַעֲקֹב, שְׁנֵי חַיָּיו–שֶׁבַע שָׁנִים, וְאַרְבָּעִים וּמְאַת שָׁנָה" (בראשית מז,כח)
בפרשה שעברה יעקב ומשפחתו יורדים למצרים. לאחר מכן יוסף לוקח את יעקב לפגישה אצל פרעה. בפגישה זו פרעה שואל את יעקב, בן כמה אתה? יעקב משיבו, מאה ושלושים שנה. יעקב מוסיף דבר נוסף שחייו היו קצרים ורעים. מלידתו של יעקב עד ירידתו למצרים מתרחשים ליעקב אירועים רעים. לדוגמה, בריחתו מפני אחיו עשיו, רמאותו של לבן, מכירת יוסף וכו'. פרשתנו פותחת בפסוק המצוטט למעלה שבו כתוב שיוסף חי בארץ מצרים שבע עשרה שנה. כנראה שחייו של יעקב היו טובים במצרים. הסיבה להנחה זו היא משתי סיבות, א. בפסוק האחרון של הפרשה הקודמת כתוב, שבני ישראל נאחזו בארץ גושן ובנ"י פרו ורבו. פעולות אלו אינן נעשות בדרך כלל בזמן צער. ב. אין תיעוד של אירוע רע בזמן שיעקב היה במצרים.
ברצוני לשאול האם יעקב קיבל את שני חלקי חייו באופן שווה. כלומר, ששני החלקים היו מאת הקב"ה, גם החלק הטוב וגם החלק הרע?
תשובה: בפסוק המצוטט למעלה התורה מסכמת את כל חייו של יעקב שהם מאה ארבעים ושבע שנה והתורה אינה מחלקת בין המאה שלושים שנה לפני שיעקוב ירד למצרים לבין חיי יעקב במצרים. המשמעות של אי-חלוקה זו, שיעקב קיבל את חייו כמקשה אחת. אך מניין אנו יודעים שיעקב ידע שחייו היו בהשגחה של הקב"ה? כתוב בבראשית (מח,טו), "וַיְבָ֥רֶךְ אֶת־יוֹסֵ֖ף וַיֹּאמַ֑ר הָֽאֱ-לֹהִ֡ים אֲשֶׁר֩ הִתְהַלְּכ֨וּ אֲבֹתַ֤י לְפָנָיו֙ אַבְרָהָ֣ם וְיִצְחָ֔ק הָֽאֱ-לֹהִים֙ הָרֹעֶ֣ה אֹתִ֔י מֵעוֹדִ֖י עַד־הַיּ֥וֹם הַזֶּֽה". בפסוק זה כתוב במפורש שיעקב האמין שהקב"ה היה איתו בכל ימיו, כמו שהקב"ה היה עם אברהם ויצחק אבותיו. משמעות של אמונה זו, שיעקב קיבל ששני חלקי חייו היו מאת הקב"ה.
יעקב אבינו מלמד אותנו, שצריך להאמין ולקבל שכל המתרחש אצלנו הוא מאת הקב"ה. כאשר נאמין ונקבל שהכל מאת הקב"ה יהיה לנו יותר קל לעבור את הזמנים הפחות קלים והיותר קשים. מפני שאמונה וקבלה זו נותנת כוחות גדולים אצל האדם המאמין. מפני שהמאמין מאמין ויודע שהקב"ה שולט על הכל גם על הזמנים הפחות קלים והיותר קשים. המאמין רק זקוק לתזכורת הזו בזמנים המתאימים. צריך להעיר הערה נוספת, אמונה וקבלה זו אינה אומרת שלא צריך לחפש דרכים לצאת מהזמנים הלא טובים. לדעתי אנו מחויבים לחפש דרכים לצאת מהזמנים הללו. יתכן שהקב"ה נתן זמנים אלו. בשביל להראות שאנו יכולים לצאת מהם.
תפילה לראות את חיינו כמקשה אחת
לאדון החיים תפילה.
אתה בראת עולם ואותנו בתוכו.
אתה שולט עלינו בכל רגע ורגע.
אדון החיים תן לנו הבנה שבידיך הטוב והרע
בזכות הבנה זו, נעבור זמנים קשים יותר בקלות ונזכור שאתה תמיד אתנו.
ברוך אתה שומע תפילה.
שבת שלום
שאול ענבר

השאר תגובה