הבלוג של שאול

ברוכים הבאים לאתר של שאול ענברי

שם: שאול ענברי

גיל: 41

מגורים: שדה אליהו

לימודים: ישיבת הקבה"ד בעין צורים. מעלה גלבוע. כולל הרמה בקריית שמואל בראשות הרב עקיבא הכרמי שליט"א.
- מוסמך לרבנות ע"י הרב דוד ביגמן שליט"א ראש ישיבת מעלה גלבוע

יעוץ זוגי

השתתפתי בשיחה על יעוץ זוגי.
הגעתי לשיחה עם הרבה חששות.
אמרתי לעצמי:
מה לי ולזה,
אני דתי, יש לי סגנון דיבור בנושא זה,
דברים שבצנעה,
אני מנהל קבוצה דתית. יגידו ל, מה הבאות לנו.
כאמור נכנסתי לשיחה זו במתח אדיר, כמו קפיץ מתוח עד הסוף.

אט אט מנחת הקבוצה הכניסה בי אווירה נינוחה ורגועה. התחלנו לדון, מה היא זוגיות.
פתאום התחלתי להיפתח לזוויות נוספות בזוגיות.
כבר מספר שנים קיימות אצלי מחשבות על מיניות אצל נכים. אני סבור שיש להתיר לשני בני זווג נכים בתנאים מסוימים יחסים לפני החתונה. כמובן היתר זה צריך להעשות מתוך כובד ראש ויראת שמים אדירה.

במקום צער לא גזרו רבנן

אינני יכול ליטול ידיים בעצמי. מכאן עולה בעיה, כאשר אני נמצא עם מישהו שלא יודע מה היא הלכה או לא מכיר בחשיבות ההלכה, הוא לא תמיד ייטול לי ידיים, מפני סיבות שונות (בדרך כלל גם משונות). האם בגלל סיבה זו אפשר לומר במקום צער לא גזרו רבנן? הרי אני נזקק לעזרה ברוב הפעולות של היום יום. האם אוותר לדוגמא על גרבת גרביים, האם מישהו לא יגרוב לי? הרי ברור שלעולם יהיה בגרביים. כך עלי לדרוש מעצמי או מהעוזר שלי ליטול ידיים על כל דקדוקים של הלכה זו. דרישה זו מותנה בשמירת שלום בית (במובן הרחב של המושג). כלומר, לא רק הבית הפרטי שלי, אלא גם הבית הרחב שלי, כלומר כל הסובבים אותי.

בין הלכה לאמונה

לפני עשרים שנה ויותר כאשר התחלתי ללמוד הלכה. ראיתי בזה את למוד האמונה שלי. כל הלכה והלכה הוסיפה בי אמונה. היום כדי להגיע לאותו רמת אמונה, עלי לדרוש ולחקור עד שאני מגיע להבנת מהות ההלכה.
היום כדי להוסיף אמונה, אני צריך להתבודד. מה הקשר בין אמונה להתבודדות? התבודדות זה המקום הכי קרוב לאלוקים. זה המקום שאפשר לדבר עם אלוקים. פשוט דבר גדול שיש לנו ודבר קדוש שיש לנו.

פסיקת הלכה באופן כללי ובמיוחד למוגבלים

שמי שאול ענברי, אני בן 43 נכה סיפי מלידה גר בקיבוץ שדה-אליהו בעמק בית-שאן. לאחר סיום כיתה יב', הלכתי ללמוד בישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים. באותה תקופה החלו לעלות לי שאלות, כיצד אני כמוגבל יכול לקיים הלכות שונות. חיפשתי תשובה בספרות הקיימת ולא מצאתי מספיק תשובות. לכן חשבתי לכתוב ספר הלכה למוגבלים. למדתי הלכה ועשתי הסמכה אצל הרב ביגמן ולפני חצי שנה קיימתי ערב השקה לספר הראשון שלי בשם נגישות למקום.

יום הכפורים תשעא

בראש השנה הזה ובכלל בתקופה האחרונה הרגשתי פעם קרוב לאלוקים ופעם רחוק לאלוקים. ברגע שיש לי תנודות כאלה בקירבה לאלוקים, אני ממש נכנס לעצבות כיוון שאני יודע את האמת.
ביום כיפורים זה. בשעה ששליח הציבור החל לומר את המילים הראשונות של יום הכפורים, אור זרוע לצדיק וליישרי לב שמחה. גם שערי דמעות שלי נפתחו וידעתי שהכל אמת.
הבנתי ברגע זה
שיש אלו-ה הסליחות
שיש אלו-ה הכפרה
שיש אלו-ה הרחמים
שיש אלו-ה הטהורה
שאלוקים מחקה לנו שנבקש סליחה וכפרה. שאלוקים גם רוצה שלא נהיה נוקשים עם עצמנו. אלוקים יודע שאנחנו בנ''א ואנחנו לא יכולים להתקרב ברגע אחד אליו.

זוגיות ונכות

כאשר באים לנושא זוגיות ונכות, צריך להסתכל על האדם כאדם ותו לא.
אסביר משפט זה. אדם נולד בזמן מסוים ובמקום מסוים ובתנאים מסוימים. סימן שהוא צריך וראוי להיות בעולמו של הקב''ה וכן יש לו תפקיד בעולם.
ממשפט זה צריך לצאת לכל החיים ובמיוחד בזוגיות ונכות.
במה דברים אמורים
בחור מוגבל בא לפגוש בחורה מוגבלת. הם אינם צרכים להסתכל על המגבלות של אחד של השני בהתחלה. אלא יש להסתכל על פנימיות של השני ולחשוב על עצמי שגם לי יש מגבלה.
נראה לי שבזכות חשיבה זו יהיה לנו יותר קל למצוא זוגיות ! !

ליל תשעה-באב תשע

על מה בוכים ומורדים דמעות בתשע באב
הבכיה הזו איננה על הבית הגשמי. בית גשמי קם ונופל בהנף יד אחת. לכאורה אפשר לבנות את הבית פיזית היום במקמו לפי כל ההלכות הקשורות לבנינו
הבכיה הזו איננה על תפראתו של הבית. אפשר לפאר את הבית כמו שהיה ועוד יותר
אם כן על מה בוכים
בוכים על הפסק עבודת הקדש שוב עבודת הקדש שאיננה טכנית אלא עבודת הקדש הרוחנית
בוכים על העבודה זרה שהביאה לחורבן הבית ולגלות האומה
בוכים על שנאת חינם. נראה לי שהבנתי השנה מה זו שנאת חינם, זו שנאה לחינם. כפשוטה וכמשמעה, אדם שונא אדם ללא סיבה
אני מרגיש שגם השנה בליל זה יש לי על מה לבכות ולהוריד דמעה ולתקן את הצריך תיקון

שלב תוכן