פרשת עקב

בפרשת עקב כתובה הפרשה השנייה שאנו אומרים בקריאת שמע. הפרשה היא, והיה אם שמוע תשמעו.
פרשה זו עוסקת בזמן שאנו שומרים ומקיימים את מצוות ה' ובזמן שאין אנו שומרים ומקיימים את מצוות ה'. בזמן שאנו שומרים ומקיימים את מצוות ה', הקב"ה מוריד גשם ונותן לנו יבול (אוכל). בזמן שאין אנו שומרים ומקיימים את מצוות ה', הקב"ה אינו מוריד גשם ואינו נותן לנו יבול.
הקב"ה אומר לנו, לזכור את מה שקורה בזמן שאנו שומרים ומקיימים את מצוות ה' ומה שקורה בזמן שאין אנו שומרים ומקיימים את מצוות ה'. הזכירה מתבצעת ע"י כתיבת הדברים האלה, על שני חפצים החשובים לנו מאד, שהם תפלין ומזוזות.

בשנים מסוימות לא יורד מספיק גשם אבל אנו בטוחים שאנו שומרים ומקיימים את מצוות ה'. השאלה שברצוני לשאול: כיצד לא יורד גשם, הרי אנו שומרים ומקיימים את מצוות ה' ?

תשובה: אנו תמיד חייבים לשמור ולקיים את מצוות ה'. אנו צריכים לחשוב ולהשתדל להשתפר בשמירת קיום מצוות. לפעמים להשתדל בשמירת מצוות, אינו מסייע בהורדת גשם או בדבר שאנו מאד רוצים או צריכים (צריך להעיר הערה, שהורדת גשמים, תלויה בשמירת וקיום מצוות של כל עם ישראל), בכל זאת אנו תמיד חייבים לשמור ולקיים את מצוות ה'.

אנו צריכים תמיד לעבוד את ה', כמו שכתוב בדברים פרק יא פסוק יג: "וְהָיָ֗ה אִם־שָׁמֹ֤עַ תִּשְׁמְעוּ֙ אֶל־מִצְוֹתַ֔י אֲשֶׁ֧ר אָנֹכִ֛י מְצַוֶּ֥ה אֶתְכֶ֖ם הַיּ֑וֹם לְאַהֲבָ֞ה אֶת־יְקֹוָ֤ק אֱלֹֽהֵיכֶם֙ וּלְעָבְד֔וֹ בְּכָל־לְבַבְכֶ֖ם וּבְכָל־נַפְשְׁכֶֽם".