שאלה לכולם

פנו אלי בשאלה מי שיודע מומן לענות
האם ביהדות במשנה או בספר מאוחר יותר יש התייחסות לבעלי מוגבלות פיזית או נפשית? כוונתי האם יש התייחסות לתפקידם בחברה מבחינה אלוקית, לניסיון גישור מבחינת היהדות בינם לבין אנשים שאנים מוגבלים

תגובות

לשאלתך בדבר התייחסות היהדות לבעלי מוגבלויות

לשאול שלומות.
מאד התרגשתי היום בהיותי בראש צורים לקבל דרישת שלום ממך דרך חנה דרורי. ד"ש זה העלה בי זכרונות מימים בהם עמדתי נפעם ומשתאה מכוחות הנפש שמצאת בתוכך, להתמודד באומץ ולא לוותר לא לזולתך ובעיקר לא לעצמך, בדרכך לעלות ולהתעלות כאדם וכיהודי במסילה רבת החתחתים שבורא עולם התווה לפניך. הדבר הראשון שעלה בזכרוני היתה העובדה שתמיד כאשר חיפשתי את ילדי הקטנים ( שכיום בני 24 ו- 26) מצאתים יושבים ומשתעשעים על ברכיך, צוהלים עם תלמידי הישיבה בדרכיכם לחדר האוכל. אז, ראה נא איזו ברכה היא זו, ששמך מעלה דבר ראשון חיוך.
לעצם שאלתך. בשנים האחרונות יצא לי לא מעט להתעסק בנושא ששאלת. הסיבה לכך היא שהדוד של אשתי, ד"ר רחמים מלמד כהן, חלה במחלת ALS (ניוון שרירים) לפני כ-15 שנה. כיום הוא נמצא בביתו, נטול יכולת פיזית ותקשורת מילולית ומונשם מזה מספר שנים. דיקתי בלשוני, לא צינתי שהוא נטול יכולת שיכלית או אינטראקציה בין אישית. ההפך המוחלט מכך. הוא מפעיל כיום את המחשב באמצעות תכנה מיוחדת המחוברת למצלמה העוקבת אחר תנועות אישוני עיניו. באמצעות לוח מקשים וירטואלי, הוא מתקשר בצורה מדהימה עם כל אחד. בשנים האחרונות מאז חלה, כתב ופרסם כעשר ספרים כולל ציורים. בלשון מקצועית - מחשבית הייתי מגדיר, שאצלו ה-INPUT מושלם, ה-CPU מעולה שבמעולים (הלואי עלי), ה-OUTPUT הרגיל דפוק אצלו ולכן המחשב מסייע לו. האיש אינטלקטואל אמיתי בעל יכולת וידע נדירים בכל תחומי החיים והיהדות. הדוקטורט שהוא עשה, הוא על הילד המיוחד במקורות היהדות (רחמים לפני מחלתו היה מפקח ארצי בתחום זה ואחראי על אישור ספרי לימוד במשרד החינוך). אני יכול להעיד אישית, שדודו, הרב פרופ' עזרא ציון מלמד ע"ה היה מוכן להסמיכו לרבנות ללא כל מבחן. אני חושב שאין כמו איש זה לעזור לך בשאלתך.
באופן מעשי:
1. כנס לאתר שלו www.melamed.org.il
2. כתובת הדואל שלו באתר
3. כתוב לו שאני ממליץ לך ולו להיפגש. אני חושב ללא כל פראפרזה, שזה באמת יהיה מפגש צמרת. אישית מאד אשמח להיות נוכח.
אגב, הרב ישראל רוזן ממכון צומת (אני מתחזק להם את מערכות המיחשוב בצומת) נתן לו היתר להפעיל את המחשב בשבת (עם הסתייגויות ספציפיות).
אשמח לעזור לך בכל דרך, ושוב תודה לך על הד"ש והזכרונות הכה נעימים שהטמעת בתוכינו.
שלום קולין, אפרת, גוש עציון

היהדות והאנשים עם מוגבלויות

היהדות הינה דת רחמנית.
מלאה בחמלה, עזרה וגמ"ח.
אך, אינה מקבלת את האדם עם מוגבלות-כבעל יכולת שוויונית.
את החירש היהדות מגדירה כטיפש.
לקיטע אינה מרשה לו לעסוק בכהונה.

וכו'...

יחס התורה לבעלי מוגבלויות

שלום וברכה.
איני מסכים איתך שיהדות אינה מקבלת את האנשים בעלי המוגבלויות, אין זה נכון כלל וכלל.
הגדרת החרש כשוטה הוא רק חרם אילם שאכן הייתה לו פגיעה של דעת בעקבות חוסר תקשור עם העולם, אך בימינו שהם בני דעת, בוודאי שהם כפקחים לכל דבר.
וכן מה שכתב כבודו לגבי הכהנים בעלי המום, התורה לא מחשיבה אותם כסוג ב', ואל לך לבוא בטרוניה לקב"ה, אלא שכיוון שהם משרתים בבית המקדש שהוא מקום הרחמים, אין זה מתאים שמישהו שמידת הדין פגעה בו, שהוא ייצג את העם, ועוד שיש חשש שיש בליבו טרוניה כלפי הקב"ה, והקב"ה לא רצה להבדיל בין אדם לאדם, ויש עוד הרבה הסברים המניחים את הדעת.
צריך לברר ולהעמיק.